National Juried Show 2016

We are honoured to present the 2016 National Juried Show winners at Quilt Canada 'Toronto, ON' 2016.  Report errors or omissions to one of your CQA/ACC directors, please.


National Juried Show

Click image for a larger view

Award
Sponsor
Artist
Quilt

Best of Show
Janome Canada 
Helen Fujiki
Election Night Euphoria

Viewer's Choice
Babylock 
Evelyn Jago
Celestial Light

Art - Abstract
First Place
TruCut 
Terry Aske
Circular Thinking

Art - Abstract
Second Place
Brother 
Jaynie Himsl
The Surveyor‘s Nightmare

Art - Abstract
Third Place
WonderFil 
Leanne Chahley
Breathe

Art - People & Critters
First Place
WonderFil 
Carol Cote
Eyes of Innocence

Art - People & Critters
Second Place
WonderFil 
Karen Brewer
Apparitions of the Night

Art - People & Critters
Third Place
WonderFil 
Patricia Dance
On Silent Wing

Art - Naturescapes, Pictorial
First Place
Gutermann Thread 
Ilene Atkins
Sisters

Art - Naturescapes, Pictorial
Second Place
WonderFil 
Catherine Ugrin
Listen Softly

Art - Naturescapes, Pictorial
Third Place
Northcott 
Terry Aske
Swoop

Quilts from Patterns/Books/Workshops
First Place
Northcott 
Joan Dorsay
Not Now, Maybe Never

Quilts from Patterns/Books/Workshops
Second Place
Sulky 
Sandra Croley
My Circles

Quilts from Patterns/Books/Workshops
Third Place
Schmetz 
Monica Hennessey
Glacier Star

Traditional
First Place
Unique Quilting Products 
Tannis Fahlman
Crackin the Code

Traditional
Second Place
Kai Scissors 
Natasha de Souza Bugarin Aline Stefane de Souza Bugarin
Vine Jade‘s Garden

Traditional
Third Place
Brother 
Evelyn Jago
Celestial Light

Modern
First Place
eQuilter 
Cinzia Allocca
Fill the Void

Modern
Second Place
Brother 
Krista Hennebury, Krista Withers
Orange Grove

Modern
Third Place
Northcott 
Roxanna Kantarjian
Out of the Indigo Sky

Guild Rosette Winners
First Place
Clover Needlecraft Products 
Cathy Vickers
Free Spirit

Guild Rosette Winners
Second Place
Brother 
Jean Hillis
Adagietto

Guild Rosette Winners
Third Place
Heirloom Products 
Carol Darou
My Rustic Garden

Miniature
First Place
WonderFil 
Judy Leslie
Among the Flame Flowers

Miniature
Second Place
WonderFil 
Pat Borecky
A Little Oasis

Miniature
Third Place
WonderFil 
Carol Goddu
Grand Tour of Venice

Excellence in Domestic Machine Quilting
Gutermann Thread 
Judith Le Clue
Zentiles

Excellence in Hand Quilting
Stella Lights 
Georgia Beale
Palmetto

Excellence in Workmanship for Appliqué
Heat 'n' Bond 
Kerry Burke
Friends of Baltimore

Excellence in Workmanship for Piecing
Oliso Irons 
Joan Robinson
Ancient Stars

Excellence for Work by a First-Time Exhibitor in the CQA/ACC National Juried Show
Gutermann Thread 
Kim Mullen
My Three Boys

Excellence in Innovation
FAN & Brother 
Paula Jolly
Enigmatic Story

Excellence in threadwork using WonderFil Thread
WonderFil 
Coreen Zerr
Eyes of the Wise

Excellence for a Group Quilt
Redfern 
Margaret Notar & Co-Authors
Slices of Market Life

Excellence in Midarm/Longarm Quilting
WonderFil 
Michaela Byrne
Serenity

Judge's Choice - Debora Barlow
Brother 
Ruth Kennedy
Family Circles

Judge's Choice - Anna Hergert
Brother 
Birdie McLean
The River Valley Beckons

Judge's Choice - Tracey Lawko
Brother 
Hilary Rice
New Life